Angolul tudni egyszerűen muszáj, ezt mindenki tudja. És az sem árt, ha az angolon kívül beszélünk egy másik, akár kis nyelvet is. Ebből a bejegyésből pedig kiderül, hogy nyelveket beszélni és/vagy tanulni nem csak azért jó, mert idegennyelvtudással:
- nagyobb eséllyel indulhatunk a munkaerőpiacon,
- biciklire szerelhető esernyőt rendelhetünk az internetről (hollandul),
- megérthejük, hogy az örök szerelemről dalol-e Eros Ramazzotti,
- jókat kacaghatunk a Micimackó orosz változatán,
hanem azért is, mert az idegen nyelvek használata fejleszti az agyat, vagyis úgy hat rá, mint izmaink fejlődésére a rendszeres testedzés. Neurológusok és pedagógusok kutatásai egyre megingathatatlanabb bizonyítékokkal szolgálnak arra, hogy a nyelvtanulás és -használat:
1. FEJLESZTI A MEMÓRIÁT. Az idegen nyelvet használók agya hosszabb ideig képes tárolni az információt. Vagyis ha éppen megkérdezted anyósodtól, hogy mikor van a születésnapja, akkor is könnyen megjegyzed a dátumot, ha közben már azon gondolkodsz, hogy kit és hogyan értesíts az esti sörözés helyszínéről.
2. ALKALMAZKODÓKÉPESSÉ TESZI AZ AGYAT. A nyelvtanulás folyamán újabb és újabb idegpályák nyílnak meg, amiket az agy más szituációkban is bevethet. Ennek eredményeképpen például sokkal gyorsabban eldönthetjük, hogy egy számítógépes játékban karakterünk megküzdjön-e a közeledő zombival, vagy inkább iszkoljon, mert még nem sikerült megszerezni a zombi legyőzéséhez szükséges, 120 aranytallért érő kétélű szablyát.
3. FEJLESZTI A PROBLÉMAMEGOLDÓ KÉPESSÉGET. Az idegennyelv-használat folyamán fokozottan arra kényszerülünk, hogy megkülönböztessük a hasznos információt a szükségtelen részletektől, ezáltal növekszik a koncentráló képességünk, és egyszerre akár több feladatra is tudunk figyelni. Vagyis képesek leszünk emaileket olvasni, és közben szobatársunk hétvégi beszámolója során a megfelelő helyeken hümmögni, nahátozni és ténylegezni, valamint az aznapi bevásárlólistát fejben összeállítani.
4. FEJLESZTI AZ ANYANYELVI KOMMUNIKÁCIÓS KÉPESSÉGET is. Az idegennyelv-használók jobban tudnak a "sorok közt" olvasni, mások kommunikációs szükségleteire odafigyelni és saját mondandójukat is hatékonyabban közlik. Ideális esetben hamarabb megértetjük a főnökünkkel, hogy miért van szükségünk szabadságra.
5. KÉSLELTETI AZ AGY ÖREGEDÉSÉT. Egyre bizonyosabb, hogy az öregkori szenilitás kezdete jópár évvel kitolható, ha aktívan használunk idegen nyelveket.
Nyelvet tanulni tehát - bármennyit, bármelyiket, bármelyik korban - már csak ezért is érdemes.