Egy korábbi bejegyzésben ajánlottunk már szókincsmérő tesztet, és az aktív és passzív szókincs különbségeiről is volt már szó, de azzal adósok maradtunk, hogy mekkora szókincs mire elég.
1000 szó: ez a szókincsméret, azaz egy körülbelül három éves gyerek szókincse felel meg az Közös Európai Referenciakeret A2-es szintjének. Nálunk a hagyományos alapfokú nyelvvizsgák ennél magasabb, B1-es szintűek, tehát ez a szókincs elvben még nem elég egy alapfokú nyelvvizsgához.
2000 szó, azaz egy 5 éves gyerek szókincse szükséges a magyar rendszerű alapfokú nyelvvizsgához, azaz a B1-es szinthez. A 2000 leggyakoribb szóval pedig megértjük egy szöveg 80 %-át. Ez ahhoz lehet elég, hogy megértsük egy szöveg lényegét (képek nélkül), vagyis azt, hogy a francia almatorta receptjéről, a nigériai választásokról vagy Madonna lánya, Lourdes legújabb divatkollekciójáról van szó. Ez pofonegyszerűenk tűnik, ám egy szöveg teljes megértéséhez a szavak legalább 95 %-ának megértésére van szükségünk, ez azonban legalább 6000-es szókincset feltételez. Tehát az utolsó szelet tortáért sokkal jobban meg kell küzdenünk...
3000 szó, mely egy 7 éves gyerek szókincsének felel meg, szükséges ahhoz, hogy egy ismeretlen szöveg ismeretlen szavainak jelentését kikövetkeztethessük a szövegkörnyezetből. És körülbelül ennyi szó szerepel Arany János Toldijában. Azért ez már nem rossz!
3000 és 5000 szó között van egy átlagos műveltségű ember aktív szókincse az anyanyelvén
3500-4000 szó kell a B2-es szinthez, azaz a magyar rendszerben a középfokhoz, és ennek a mennyiségnek a felső határa felel meg egy 9 éves gyermek szókincsének.
5000-10 000 szó között van egy átlagember passzív szókincse az anyanyelvén.
6000 szóval már a Shrek nagy részét is megértjük – pedig az jól tele van nyelvi poénokkal!
8000 szóval már biztosan megértünk egy kortárs angol regényt.
10 és 30 ezer közötti címszó szerepel egy kisszótárban.
35 és 80 ezer közötti címszó szerepel egy középszótárban.
Persze még mindig nem szabad elfelejtenünk, hogy a szókincs nem minden – a nyelvtudás ennél sokkal összetettebb dolog, és nagyban függ azoktól a stratégiáktól, melyek segítségével kikövetkeztetjük egy szó jelentését vagy körülírunk valamit, amit az adott nyelven nem tudunk.