Annyira belejöttünk a(z idegen nyelvű) karriertervezésről szóló bejegyzések írásába, hogy most külön posztot szentelünk az állásinterjúk egy különleges fajának. (Bár az alábbiak egy része természetesen a "normális" állásinterjúra is vonatkozik.)
Egy állásinterjúhoz ma már nem mindig kell nem kell lefáradni a cég irodájába, elég egy webkamera és egy Skype-jellegű szoftver. A Skype-interjú első látásra elriaszthat néhány jelentkezőt („honnan tudom, hogy komoly a dolog, és nem a netre akar felrakni?” – kérdezi itt egy ijedt kommentelő), de a helyzet az, hogy egyre több cég dönt úgy: állásinterjúit pénz és idő megspórolásának céljával áthelyezi az internetre. A módszer különösen praktikus, ha a hr-est és az állásra jelentkezőt országhatárok választják el egymástól, de legalábbis más városban élnek.
Amennyiben külföldi állásajánlatokra jelentkezünk, különösen valószínű, hogy előbb-utóbb bennünket is elér a végzet, hiszen kevés potenciális munkaadó óhajt számunkra repülőjegyet vásárolni Rómába vagy Manchesterbe egy beszélgetés kedvéért. Több blogbejegyzés és videó is foglalkozik azzal, immár magyarul is, hogy miként készülhetünk fel az állásinterjúra. Mivel e blog szerzőinek egyike a közelmúltban saját bőrén is megtapasztalhatta, mely módszerek a leghatékonyabbak, az alábbiakban bemutatunk néhány tanácsot. Persze különös hangsúlyt helyezünk a nyelvi felkészülésre (ami véleményünk szerint végeredményben sokkal fontosabb, mint a technikai részletek).
- Kipróbált technológiát alkalmazzunk. Ha tudjuk, hogy az interjút Skype-on végezzük, ne aznap reggel frissítsünk a legújabb verzióra, amiről nem tudjuk, hogyan működik. A kapkodás rossz benyomást kelt. Működjön a webkameránk is.
- Fontos, hogy jól megvilágított helyen üljünk, részesítsük előnyben a természetes fényt; világos háttér előtt az arcunk sötétnek tűnhet. Nem közömbös, hogy mi van mögöttünk: egy nagy presztizsű tanácsadói álláshoz jobban illik a könyvespolc a Révai Nagy Lexikonának első tíz kötetével, mint egy Slipknot-poszter.
- Nézzünk a webkamerába. Akármennyire is természetellenesnek tűnik, ez kelt olyan benyomást, mintha partnerünk szemébe néznénk.
- Öltözzünk az alkalom súlyának megfelelően, legalábbis felül. Nem gond, ha alul lila zokniban és alsónadrágban pompázunk.
- Teremtsünk nyugodt körülményeket: kerüljük a zajos kávézókat, ha otthon maradunk, zárjuk ki a macskát, kisgyerekünket küldjük le a parkba idős nőrokonainkkal. Minden figyelem-elterelés romboló hatású.
- Az idegen nyelvű interjú előtt melegítsünk be valakivel, aki a nyelvet jól beszéli: kérjük meg barátainkat vagy tanárunkat, hogy közös brainstorming keretében tegyenek fel olyan kérdéseket, amik állásinterjún előfordulhatnak. Nem árt, ha a kérdések minél "gonoszabbak": inkább most akadjunk meg a válasszal, mint élesben. Jegyzeteljünk és ismételjünk.
- Használjunk „paneleket”: az interjút megelőző bemelegítés során vázoljuk fel a várhatóan szóba kerülő kérdéseket, és álljunk készen arra, hogy ezekről a témákról tételszerűen tudjunk hosszabban is beszélni, mintha csak nyelvvizsgán volnánk. Ez különösen hasznos, ha nyelvtudásunkat nem érezzük biztosnak.
- Bizonyos helyzetek minden interjún óhatatlanul előfordulnak. Ha valószínű, hogy egy ponton dicsérni fogjuk a szóban forgó céget, jóelőre jegyzeteljünk ki minél több pozitív kifejezést. Nem ismételhetjük folyton az „igen fontos” kifejezést, alkalmazzuk mellette a „rendkívül jelentős”, „kiemelkedő”, „figyelemre méltó”, „páratlan jelentőségű” szinonimákat is. Magyarul ez könnyűnek tűnik, de például angolul „very important” – és mi még?
- Meglehet, hogy nem értjük pontosan, amit partnerünk mond. Visszakérdezni Skype-on sem szégyen, sőt a meg nem értést így játszi könnyedséggel álcázhatjuk technikai problémának. Akár előre kieszelhetünk egy mondatot, amivel visszakérdezünk.
További olvasni- és néznivaló:
A Time angol nyelvű videofilmje a technikai részletekről
A Jobline magyar cikke hasznos tippekkel