A nyelvtanulás babonái

Elég volt abból, hogy néhány elterjedt tévhit miatt azok sem tanulnak meg idegen nyelven, akik könnyen megtehetnék. Gyakorló nyelvtanárok vagyunk, azért írjuk ezt a blogot, hogy te megtanulj. Meg ezer apró cikk, amivel egyszerűbb a nyelvtanulás. Kapcsolat: lingwingblogKUKACgmail.com

Nyelv és Tudomány

Nincs megjeleníthető elem

Revizor - a kritikai portál

Nincs megjeleníthető elem

Címkék

akcentusok (1) albán (1) állásinterjú (3) álláskeresés (6) amerikai angol (4) ámítás (2) angol (185) baszk (1) bbc learning english (13) beszéd (1) brazil portugál (1) business english (4) chat (4) cikk (1) cseh (2) cuki (2) cv (2) dalszöveg (3) dán (3) egynyelvű szótár (1) érdekesség (11) érdekes adatok (4) eszperantó (1) észt (1) film (5) filozófia (1) finn (3) foci (1) fordítás (1) fordítógépek (1) francia (15) görög (4) haladó (121) hallásértés (86) hamis barátok (7) hangoskönyv (7) héber (1) helyesírás (9) hibák (2) hírek (15) holland (23) húsvét (1) idioms (2) időhiány (1) igeidők (2) ingyenes (2) ír (2) írás (2) irodalom (7) izlandi (2) japán (4) játék (47) karácsony (3) katalán (1) kezdő (88) kiejtés (17) kifejezések (1) kínai (3) kismamák (1) kis nyelvek (18) költészet (1) könyv (10) középhaladó (130) központozás (2) kvíz (3) lengyel (2) linkek (1) menő (1) mese (2) mikulás (1) mindennapi betevő (10) mindennapi élet (8) minden nyelv (17) motivációs levél (1) német (17) norvég (4) nyaralás (1) nyelviskola (3) nyelvtan (19) nyelvtanár (4) nyelvvizsga (2) olasz (10) olvasásértés (64) online nyelvtanulás (1) orosz (9) orosz nyelv (1) podcast (6) portugál (7) program (5) rajzfilm (4) regiszter (1) reklám (1) részlegesen hamis barátok (2) román (3) shakespeare (3) sorozat (2) spanyol (13) sport (1) svéd (5) számok (1) szerb (1) szleng (2) szókincs (5) szókincsfejlesztés (111) szótanulás (2) szótárak (15) szótárazás (16) tanár nélkül (1) ted (4) tévhitek (34) tippek (40) török (2) történelem (1) ukrán (1) unaloműző (71) usa (1) utazás (5) versek (2) vicces (80) videó (75) zene (16) Címkefelhő

UPDATE! Gondjaid vannak egy szó kiejtésével? Kérdezd Obamát! Azt is megmondja, hogy kell használni! UPDATE

2013.04.05. 08:35 - lingwing

UPDATE - nagyon népszerű volt a videószótárról szóló bejegyzés - és, mint az lenni szokott, a publikálása után néhány nappal fedeztem fel egy másik videószótárt, talán még jobb is, mint az Embedplusé... Részletek lent.

Rögtön beleszerettem az Embedplus nyelvtanulóknak szánt szolgáltatásába, mely nemes egyszerűséggel és sokatmondóan How to pronounce words and use them névre hallgat.

medium_112179414.jpgTegyük fel, hogy szeretnénk tudni a severe szó kiejtését. Begépeljük a keresőbe, mire a gép kimondja az adott szót (amerikai angol kiejtéssel), mint egy hangosszótár esetében. De ezen túlmenően néhány YouTube-videót is felkínál, pl. Obama sajtótájékoztatóját a haiti földrengés kapcsán, amint azt mondja, hogy It's characteristic of the American people to help others in time of such severe need. Vagyis a videóból nem pusztán a szó kiejtését tudhatjuk meg, hanem azt is, hogy hogyan kell használni, hiszen egy anyanyelvi felhasználó által megfogalmazott mondatba ágyazva hallhatjuk.

És ez rendkívül fontos: egy szót tudni ugyanis mit sem ér, ha nem tudjuk helyesen használni. A severe szóról hiába mondja meg a SZTAKI, hogy szigorút, keményt, szabályost és komolyt jelent. Ebből viszont nem derül ki, hogy ez a szó mennyire szeret az emberi befolyáson kívül álló, rossz dolgokkal együtt mutatkozni, pl. severe pain, severe storm vagy severe cold.

A videó természetesen feliratkozva van, és le is lassítható, ha Obama vagy a tehenészet szóvivője vagy a sztárséf túl gyorsan beszélne. Az is üdítő, hogy a videók a legkülönfélébb műfajokból kerülnek elő: a house szóra például egy olyan részletet kaptam, melyben a Budapest TV fénykorát idéző módon beszél egy néni arról, hogyan kell Ikrekkel randizni, ha a guest szót egy esküvői előkészületekről szóló oktatóvideón hallhatjuk. A videó-szótár persze hiányos, de folyamatosan bővítik.

UPDATE: A Mobento legalább annnyira jó, mint az Embedplus, ha nem jobb. A műfajok talán kevésbé változatosak, mert a Mobento főleg a TED-ről és egyéb oktatási célokat szolgáló oldalakról (Khan Academy, Stanford) gyűjti a videókat - de a témák ezzel együtt is nagyon érdekesek, és akár úgy is használjuk az oldalt, mint egyfajta Wikipédiát.

Szúrópróbaszerűen megnéztem, hogy hány találatot ad ki a Mobento a fenti szavakra: a severe-re 41-et, a house-ra 241-et, a guestre pedig 8-at kaptam. Ez azt jelenti, hogy sokkal több videó között kereshetünk, mint a How to pronounce words and use them esetében. Hátránya, hogy a videók nincsenek feliratozva (viszont van róluk egy pár soros összefoglaló), és a videó nem ugrik automatikusan a keresett szó előtti pár mondathoz (de egyébként jelölve van, tehát mi magunk odahúzhatjuk a kurzort, azaz "odatekerhetjük" a videót).

Érdemes tehát mindkettőt használni!

photo credit: smcgee via photopin cc

A bejegyzés trackback címe:

https://lingwing.blog.hu/api/trackback/id/tr285186375

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Devourius · http://phono-blog.blogspot.hu/ 2013.04.08. 10:14:34

Ez a Mobento sem lenne rossz, de pl. a syrup szóra egy videót hoz, és hiába tekerem oda a kék jelöléshez, nem hangzik el a keresett szó.

lingwing 2013.04.13. 22:58:58

@Devourius: igazad van, tényleg nem. Remélem, neked sikerült pont a kivételt megtalálnod, én nem néztem végig az összes szót, amit ismerek :), csak kábé 12-15-öt, de ott nem volt hiba...

Devourius · http://phono-blog.blogspot.hu/ 2013.04.14. 08:07:41

@lingwing: én még annyival sem, próbáltam vagy 4 szóval összesen. Én minden szótárat, gyűjteményt, weboldalt úgy tesztelek, hogy problémás szavakra keresek rá, olyanokra, amelynek a kiejtéséből látszik a készítő szakértelme, vagy hogy milyen nyelvjárást, hitvallást követ.

lingwing 2013.04.14. 20:24:19

Nem tudom, hogy itt mennyirevan szó szakértelemről vagy nyelvjárásról. Hitvallásról igen, amennyiben csak az a szempont a videók válogatásánál, hogy autentikus legyen a forrás, de itt, gondolom, inkább arról van szó, hogy adott, oktatással foglalkozó oldalakról mennek hozzájuk folyamatosan a videók.

Persze, én is kb így tesztelek, a severe szó pl. tapasztalataim szerint gondot szokott okozni, de mindig megnézek egyszerű eseteket is, hogy legyen vlmi fogalmam arról, hogy a kezdőknek milyen lenne a benyomása...


süti beállítások módosítása